Skip to content

Audience Media Group / Biuro prasowe / Display i performance marketing na przełomie 2023/2024 roku

Display i performance marketing na przełomie 2023/2024 roku

23.01.2024

Paweł Sypczuk, CEO Audience Media Group, polskiej grupy mediowej dostarczającej efektywne rozwiązania z zakresu digital marketingu, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat reklamy online na przełomie 2023/2024 roku.

Jakie były według ciebie najciekawsze akcje i kampanie marketingowe w 2023 roku?

„Jedź łośtrożnie! Załóż kask!”, „Broń bobrze bez kasku!”. Z wielką przyjemnością już od kilku lat śledzę akcje i kampanie online realizowane przez województwo podlaskie. Cenię pomysły i lekkość kreacji. I nawet jeśli do akcji – jak w przypadku wakacyjnej kampanii społecznej „W Podlaskiem jeżdżę z kaskiem” – wkroczyła sztuczna inteligencja, to widzę w stworzonych hiperrealistycznych obrazach naprawdę przemyślaną i atrakcyjną komunikację, a nie tylko chęć pochwalenia się wykorzystaniem nowinki technologicznej.

Nieustająco doceniam również działania RTM Ikei. W mijającym roku marka również nie zawiodła. Pomimo tego, że akcje real time marketingowe Ikei są z nami już od ładnych paru lat, to wciąż zaskakują i bawią. Świadczą o tym żywe i pozytywne reakcje skupionej wokół marki społeczności, która jak mało kto jest wyczulona na powielanie pomysłów i nieszczerą komunikację.

Te dwa przykłady są dla mnie potwierdzeniem, że to przemyślane i długofalowe strategie są wartością dla marki, a nie jednorazowe akcje, o których jest głośno zaledwie przez kilka dni…

Z klasycznych spotów reklamowych zapadła mi w pamięć kampania McDonald’s „Daj znaka na Maka”. „Restauracja Pod Złotymi Łukami” właśnie złote łuki wykorzystała w komunikacji, ale w zupełnie inny sposób – jako charakterystyczne uniesienie brwi. Czasami mniej znaczy więcej. Nie trzeba pokazywać sieci restauracji i jej oferty, nie jest konieczne używanie słów, żeby podjąć skuteczną komunikację z konsumentem.

Jakie wydarzenia i trendy najmocniej wpłynęły na performance marketing i display?

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem jeśli na pierwszym miejscu wymienię „przyspieszenie”, jakie w 2023 roku zafundowała nam sztuczna inteligencja. Oczywiście wszyscy spodziewaliśmy się, że wcześniej czy później to nastąpi, ale żeby w taki tempie?! Analiza danych demograficznych, geolokalizacyjnych, behawioralnych. To wszystko umożliwia jeszcze bardziej dokładne kierowanie reklam i kampanii PPC. O generatywnej sztucznej inteligencji wykorzystywanej do tworzenia treści już nawet nie wspominam…

Na drugim miejscu w kontekście ważnych trendów odnoszących się do reklamy online wymieniłbym brand safety. Nowe technologie stworzyły możliwość nie tylko stosowania bardziej zaawansowanych i skutecznych metod targetowania i personalizacji reklam. Niestety wraz z pojawieniem się generatywnej sztucznej inteligencji na sile przybrało również zagrożenie w postaci wątpliwej jakości stron internetowych lub cały serwisów, które pełne są treści tworzonych przez AI. Marki lokujące swoje budżety w kampaniach online powinny mieć świadomość, że reklamy mogą być wyświetlane przy treściach, które nie są tworzone przez człowieka i świadomie decydować o obecności przy takich publikacjach.

Warto również zwrócić uwagę na mikrospołeczności. W kontekście działań online coraz większe znaczenie ma rozwarstwienie grup docelowych. Grupy odbiorców skupione są już bowiem nawet nie wokół jednego wspólnego hobby, ale jednego trendu, co jest szczególnie zauważalne na platformach społecznościowych. Z „mniejszych” trendów – z uwagi na to, że dużo naszych działań opiera się na reklamie wideo – wymienię optymalizację treści pod kątem oglądania w trybie bez dźwięku.

Jakie są twoje najważniejsze plany/wyzwania/postanowienia zawodowe na 2024 rok?

Najważniejszym wyzwaniem będzie niewątpliwie zapowiadana już od dłuższego czasu likwidacja ciasteczek w Chrome, przeglądarce Google. Po raz kolejny poznaliśmy „oficjalną” datę całkowitego wycofania cookies, którą tym razem jest koniec 2024 roku.

Na koniec osobiste postanowienie. Pomimo tego, że na co dzień żyję zawodowo w świecie online, chciałbym wygospodarować więcej czasu na obecność podczas wydarzeń, które dzieją się offline. Niezwykle silnym impulsem do takiego postanowienia był dla mnie wyjazd w listopadzie 2023 roku na Web Summit do Lizbony i osobiste spotkania z twórcami startupów.

Wybierz usługę, która Cię interesuje i napisz do nas!

    reklama wideo onlinereklama audio onlinekampania displayperformance marketinge-mail marketingInne