Skip to content

Audience Media Group / Biuro prasowe / Jak konsumenci postrzegają personalizację w reklamie?

Jak konsumenci postrzegają personalizację w reklamie?

11.05.2024

65% respondentów – według raportu “The push and pull of personalization. How consumers perceive personalization across marketing and advertising”, opracowanego przez firmę Epsilon – twierdzi, że marki w ciągu ostatnich kilku lat coraz lepiej radzą sobie z personalizacją reklam i działań marketingowych. Nadal jednak aż 91% badanych widzi dziennie przynajmniej jedną nietrafioną reklamę.

Personalizacja stała się kluczowym elementem budowania więzi między markami a ich klientami. Czy rzeczywiście konsumenci doceniają wysiłki włożone w spersonalizowane komunikaty, czy też czują się ignorowani lub niezrozumiani? Badania wskazują na ciekawe tendencje, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Według danych opublikowanych przez firmę Epsilon dwie trzecie respondentów uważa, że marki stają się coraz lepiej radzą sobie z personalizacją reklam i działań marketingowych. Jednakże prawie wszyscy badani (91%) widzą przynajmniej jedną nietrafioną reklamę każdego dnia. 

Badania przeprowadzone przez Epsilon wskazują, że ludzie zwracają szczególną uwagę na działania marketingowe i reklamy marek, które faktycznie ich rozumieją. Gdy reklama prezentuje produkt, który rzeczywiście jest konsumentowi potrzebny lub przez niego pożądany, aż 61% respondentów angażuje się w przekaz marketingowy. 

Jakie inne sytuacje skłaniają konsumentów do zaangażowania się w przekaz? 

  • >> 60% badanych decyduje się na interakcję z przekazem marketingowym lub reklamą, kiedy zna i lubi markę. 
  • >> 41% respondentów odpowiedziało, że ich zaangażowanie w reklamę związane było z klimatem (treść, obraz, tekst), jaki marka wykreowała w reklamie. 
  • >> 36% badanych konsumentów podobał się przekaz, jaki niósł za sobą komunikat reklamowy.
  • >> 25 % respondentów poczuło, że marka jest dopasowana do ich zainteresowań i preferencji. 

W kontekście danych opublikowanych przez firmę Epsilon należy zadać sobie pytanie: jak możemy jeszcze bardziej personalizować przekazy marketingowe i reklamowe, aby lepiej odpowiadały na potrzeby i oczekiwania klientów. Odpowiedź może być kluczem do budowania trwałych relacji z klientami oraz zwiększenia skuteczności działań marketingowych.

Marki dysponują dzisiaj większą ilością danych na temat swoich klientów niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej jednak nadal mamy do czynienia z reklamami, które nie trafiają precyzyjnie do odbiorców, do których trafić powinny. Takie nieprecyzyjne działania mogą nie tylko wpłynąć na wizerunek marki, ale również na sposób, w jaki konsumenci odbierają przekaz. Trzy czwarte respondentów w badaniu Epsilon stwierdziło, że postrzega negatywnie marki, które wykorzystują niedokładne dane o konsumentach w swoich komunikatach, np. reklama produktów dla dzieci kierowana jest do osób, które dzieci nie mają mówi Agata Florczak, Business Integrated Manager w Audience Media Group, polskiej grupie mediowej dostarczającej efektywne rozwiązania z zakresu digital marketingu i dodaje: – Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być reklama kontekstowa. Według raportu firmy Nielsen „2023 Consumer Survey Report: How consumers response to macroeconomic events can inform marketing strategies”, konsumenci są bardziej otwarci na reklamy, gdy są one prezentowane w odpowiednich kontekstach. To kontekst ma bowiem największy wpływ na odbiorcę.

Wybierz usługę, która Cię interesuje i napisz do nas!

    reklama wideo onlinereklama audio onlinekampania displayperformance marketinge-mail marketingInne