Skip to content

Audience Media Group / Blog / (Blog) Reklama natywna i targetowanie kontekstowe, czyli jak zoptymalizować kampanię wideo online

Dodaj zdjęcie wyróżniające...

(Blog) Reklama natywna i targetowanie kontekstowe, czyli jak zoptymalizować kampanię wideo online

30.06.2024

Jak radzić sobie z unikaniem i świadomym ignorowaniem treści reklamowych? Rozwiązaniem może być wykorzystanie natywnej reklamy wideo i targetowania kontekstowego.

Według raportu Publicis Group, rynek reklamy wideo wzrósł w pierwszym kwartale 2024 r. o 13,3%, a jego wartość wynosiła 1 mld 552,1 mln. Inwestycje reklamowe w wideo utrzymały dwucyfrowy poziom wzrostu, osiągając dynamikę 17,5% rok do roku. Z analizy Nielsen Digital wynika, że w pierwszym kwartale 2024 r. czas przeznaczony na oglądanie wideo przez widzów w wieku 16-59 wyniósł blisko 4 godziny i 32 minuty, to jest więcej o 11 minut w stosunku do okresu styczeń-marzec 2023 r. 

Pomimo wzrostu czasu spędzanego na oglądaniu wideo i dynamicznego rozwój reklamy wideo online cały czas mamy do czynienia z zachowaniami konsumentów, których marketerzy woleliby uniknąć. 64% badanych – według raportu firmy Nielsen „2023 Consumer Survey Report: How consumers response to macroeconomic events can inform marketing strategies” – podejmuje świadome działania w celu uniknięcia reklam w bezpłatnych, wspieranych reklamami serwisach wideo.

Jak więc radzić sobie z unikaniem i świadomym ignorowaniem treści reklamowych? Rozwiązaniem może być wykorzystanie natywnej reklamy wideo i targetowania kontekstowego. Obie strategie koncentrują się na dostarczaniu treści, które są istotne dla użytkownika, bardziej go angażują, i pasują do kontekstu, w którym się znajdują. Zarówno natywna reklama wideo, jak i targetowanie kontekstowe mają na celu tworzenie reklam, które są naturalnie wkomponowane w treści, które konsumenci już przeglądają. Natywne reklamy wideo są projektowane tak, aby wyglądały i działały jak część strony lub aplikacji, a targetowanie kontekstowe polega na umieszczaniu reklam w kontekście treści, które są tematycznie powiązane z reklamą. Reklamy, które są dostosowane do kontekstu i są mniej inwazyjne, mają tendencję do osiągania wyższych wskaźników zaangażowania, co potwierdzają to badania. Według badań Nielsena konsumenci są bardziej otwarci na reklamy, gdy są one prezentowane w odpowiednich kontekstach.Szacuje się, że globalny rynek reklamy kontekstowej osiągnie do 2026 r. wartość 355 mld dolarów. Z kolei według danych eMarketer, reklamy natywne zawierające multimedia mogą zwiększyć konwersję do 60%. 32% osób, które oglądały reklamy natywne, jest skłonnych podzielić się nimi z innymi (w przeciwieństwie do zaledwie 19% osób, które oglądały banery reklamowe).

Natywna reklama wideo i targetowanie kontekstowe łączą się w dążeniu do tworzenia mniej inwazyjnych i bardziej skutecznych kampanii reklamowych, które lepiej odpowiadają na potrzeby i zainteresowania odbiorców.

Autor: Paweł Sypczuk, CEO Audience Media Group

Wybierz usługę, która Cię interesuje i napisz do nas!

    reklama wideo onlinereklama audio onlinekampania displayperformance marketinge-mail marketingInne