Skip to content

Audience Media Group / Blog / (BLOG) Zmień widza pasywnego w aktywnego, czyli interaktywna reklama wideo online

(BLOG) Zmień widza pasywnego w aktywnego, czyli interaktywna reklama wideo online

13.12.2023

Interaktywna reklama wideo online to nie jednokierunkowa komunikacja. To swego rodzaju dialog z marką. Zachęcając w atrakcyjny sposób odbiorców do aktywności, a nie biernego oglądania reklamy lub jej całkowitego ignorowania, format ten zamienia pasywnego widza w aktywnego.

Autorka: Agata Florczak, Business Integration Manager w Audience Media Group.

Konsumenci, którzy z łatwością większą niż kiedykolwiek wcześniej zmieniają swoje preferencje i nawyki zakupowe. Generacja “superpołączonych”, która swobodnie dryfuje pomiędzy wieloma różnymi platformami i kanałami. Odbiorcy, którzy oczekują zarówno w pełni spersonalizowanej reklamy, jak i bezpośredniego kontaktu z marką zapewniającego im odpowiedni poziom wrażeń oraz informacji. Co to oznacza dla marketerów? Przede wszystkim konieczność wyboru takich narzędzi, które nie tylko pozwolą dotrzeć do odbiorcy, lecz sprawią, że zaangażuje się on w przekaz. O ile samo dotarcie nie wydaje się już dzisiaj być problemem, o tyle zaangażowanie przy tak nasyconym i rozdrobnionym rynku wciąż jest dla marek wyzwaniem.

Reklama wideo i jej zdolność do opowiadania historii

Formą przekazu treści reklamowych, która angażuje bardziej niż statyczne materiały marketingowe jest reklama wideo. Jedną z największych jej wartości jest bowiem zdolność do opowiadania historii. Interaktywna reklama wideo online przenosi opowiadanie historii i zaangażowanie widza o stopień wyżej. Według raportu “Global CTV & Creative Insights”, opracowanego przez amerykańską firmę Innovid, interaktywne reklamy odtwarzane zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach wygenerowały w 2022 roku wzrost zaangażowania odpowiednio o 181% i 166% w porównaniu ze standardowymi filmami. 

Przyciąga, wciąga, angażuje…

Interaktywna reklama wideo online przyciąga widzów możliwością bezpośredniej interakcji z treścią przekazu reklamowego. Pozwala im na aktywne uczestnictwo i podejmowanie konkretnych działań, w tym m.in. klikanie w aktywne punkty (hotspoty), dokonywanie wyborów, kontrolowanie, „co wydarzy się dalej”, branie udziału w quizach lub ankietach. Zapewniając dodatkowe “atrakcje” podczas seansu, interaktywna reklama wideo online zachęca odbiorcę – a wręcz go zmusza – do reagowania, zwracania uwagi, aktywnego angażowania się w treść reklamy. Sytuacja wręcz idealna. W końcu żadna z marek nie chce, aby podczas emisji jej spotu odbiorcy odwracali swoją uwagę od reklamy w oczekiwaniu na “właściwą” treść. Zwłaszcza, że współczesny konsument – według raportu Pymnts pt. „Generation superconnected: the coming user authentification shift” – reprezentuje generację “superpołączonych” z wieloma urządzeniami (co najmniej sześcioma). Korzystanie z nich daje mu wygodę, pozwala zaoszczędzić czas, pomaga w wyborze produktów, stylu życia oraz rozrywki, ale równie skutecznie potrafi rozproszyć jego uwagę. Interaktywna reklama wideo online, zachęcając w atrakcyjny sposób odbiorców do aktywności, a nie biernego oglądania reklamy lub jej całkowitego ignorowania, utrzymuje uwagę i zamienia pasywnego widza w aktywnego. Format ten zapewnia użytkownikowi wspaniałe wrażenia, sprawiając, że czuje się on częścią filmu. 

Według raportu “Interactive Video: Defining and Measuring Performance”, opracowanego przez Demand Metric i Brightcove, 66% marketerów, którzy korzystają z interaktywnych filmów wideo, twierdzi, że największą ich zaletą jest właśnie większe zaangażowanie. Pozwala ono markom łatwiej realizować konkretne cele reklamowe, np. budować świadomość brandu, zwiększać liczbę wizyt w witrynie lub zachęcać użytkowników do zakupów. 

Interaktywne wezwania do działania = większa liczba konwersji

Według wspomnianego już raportu “Interactive Video: Defining and Measuring Performance”, interaktywna reklama wideo mogła pochwalić się o 44% dłuższym czasem oglądania. Kiedy widz tak mocno angażuje się w film, marketer ma również więcej czasu, aby przekonać go do zakupu. A taki jest przecież prawdziwy cel reklamy – przekształcenie widza w płacącego klienta.

W przypadku filmu linearnego wezwanie do działania (CTA) jest zazwyczaj umieszczone na końcu. Musimy więc cierpliwie czekać na to, co się wydarzy po jego obejrzeniu. Interaktywna reklama wideo online nie zostawia widza, żeby sam podjął decyzję. Ona podsuwa mu rozwiązanie – pokazuje i podpowiada, co ma zrobić. Dzięki interaktywnym rozwiązaniom istnieje możliwość strategicznego umieszczenia klikalnych wezwań do działania w całym filmie. I wezwania te działają. Według raportu amerykańskiej firmy Brightcove, dostarczającej platformy do emisji wideo, interaktywne filmy zwiększają współczynnik konwersji o 25%, generowanie leadów o 18%, ruch w sieci o 21%, polecenia o 11%, a sprzedaż o 14%. 

Bardziej zapada w pamięć

Interaktywne reklamy wideo to potężne narzędzie, dzięki któremu marki mogą nawiązać kontakt z odbiorcami w bardziej znaczący i zapadający w pamięć sposób. Aktywne zaangażowanie widza w film pomaga zwiększyć szanse, że zapamięta to, co usłyszał, zobaczył lub poczuł.

Badania przeprowadzone przez firmę PadSquad pokazują, że większość konsumentów (80%) jest bardziej skłonna zapamiętać reklamowany produkt po obejrzeniu interaktywnej reklamy wideo, a prawie połowa (46%) prawdopodobnie po obejrzeniu takiej formy reklamy dokona zakupu. Co ciekawe, badanie grupy mediowej Magna wykazało z kolei, że nawet jeśli widzowie nie wejdą w interakcję z samym filmem, już sama możliwość takiej interakcji sprawia, że reklama o 32% bardziej zapada w pamięć niż reklamy nie interaktywne. Zaangażowanie, które generuje dane Interaktywna reklama wideo online to nie jednokierunkowa pasywna komunikacja, to swego rodzaju dialog z marką. 

Widz może wybrać własną ścieżkę podczas oglądania i przejść do interesujących go tematów. Podczas dokonywania tych wyborów widzowie generują również dane, które powiedzą marketerom, w jaki sposób konkretni potencjalni klienci angażują się i wchodzą w interakcje z ich treściami reklamowymi. Jak długo oglądali reklamę? Co kliknęli? Czy podoba im się bardziej produkt X czy Y? Jaką ścieżkę opowiadanej historii wybrali? Jak odpowiedzieli na pytania quizu? Czy odtworzyli film ponownie? Czy udostępnili reklamę na swoich profilach w mediach społecznościowych? Tak szczegółowe informacje o użytkownikach i ich preferencjach pozwalają na lepsze targetowanie reklam, optymalizację kampanii reklamowych i tworzenie przekazów, które będą dostosowane do indywidualnych odbiorców oraz zwiększą ich zaangażowanie i lojalność.

Linearne reklamy wideo online łącząc moc opowiadania historii z bodźcami wizualnymi inspirują odbiorców, wciąż jednak pozostają oni bierni. Interaktywna reklama wideo online zapewnia użytkownikom aktywne wrażenia i pozwala podjąć działanie. Format ten zapewnia marketerom niezliczone możliwości tworzenia kampanii kreatywnych, generując wyższe współczynniki konwersji, większe zaangażowanie i zwiększone zapamiętanie marki.

Artykuł ukazał się w raporcie Interaktywnie.com Wideomarketing dla firm”.

Choose the service that interests you and write to us!

    online video advertisingonline audio advertisingdisplay campaignperformance marketinge-mail marketingother