Skip to content

Audience Media Group / Blog / (BLOG) Digital audio angażuje bardziej niż telewizja i… social media

(BLOG) Digital audio angażuje bardziej niż telewizja i… social media

08.05.2023

Konsumenci z Europy oraz Ameryki Północnej poświęcają 20 proc. czasu mediowego na digital audio. Czy za ich preferencjami podążają reklamodawcy?

Według badania przeprowadzonego przez WARC we współpracy z platformą Spotify, wśród konsumentów w wieku 16-64 lat cyfrowe platformy audio mają obecnie 20-proc. udział w całym czasie spędzonym z mediami. Liczba ta wzrasta do 25 proc. wśród młodszych odbiorców. Osoby w wieku 16-24 lat w USA spędzają 70 minut więcej każdego dnia z cyfrowym dźwiękiem niż ze wszystkimi formami mediów społecznościowych. W 2022 roku liczba pobrań podcastów wzrosła czterokrotnie w Hiszpanii i prawie pięciokrotnie we Francji, a nowi słuchacze pochodzą ze wszystkich grup wiekowych i demograficznych.

Czy za preferencjami konsumentów podążają reklamodawcy? Marki detaliczne przeznaczają na reklamę audio zaledwie 1,4 proc., a marki CPG (produkty szybkozbywalne) 1,1 proc. swoich budżetów medialnych. Popyt konsumencki na digital audio rośnie, ale nadal istnieje uderzająca nierównowaga między udziałem inwestycji a udziałem konsumpcji. Inwestycje w Europie są znacznie mniejsze, wahają się od 0,8 proc. do 0,2 proc.

Marketerzy starają się wykorzystać boom na cyfrowe audio, więc rosną również inwestycje w reklamę. Według badania, marketerzy spodziewają się, że w 2023 roku ich budżety wzrosną. 64 proc. marketerów detalicznych i CPG (dobra szybkozbywalne) planuje zwiększyć wydatki na reklamę podcastów, a 55 proc. zainwestuje więcej w usługi strumieniowego przesyłania muzyki.

Badania wykazały, że digital audio jest bardzo skuteczną formą dotarcia do konsumenta na jego na ścieżce zakupowej, ze średnim poziomem zaangażowania o 14% wyższym niż w przypadku telewizji, 18% wyższym niż w przypadku mediów społecznościowych i 23% wyższym niż w przypadku radia naziemnego.

Cały raport dostępny jest w linku: Sonic boom: How digital audio can help Retail and CPG brands win the path-to-purchase

Choose the service that interests you and write to us!

    online video advertisingonline audio advertisingdisplay campaignperformance marketinge-mail marketingother