Skip to content

Audience Media Group / Blog / (BLOG) Raport Brandwatch: Trendy w digital marketingu w 2024 r.

(BLOG) Raport Brandwatch: Trendy w digital marketingu w 2024 r.

26.01.2024

Sztuczna inteligencja, uhonorowana słowem roku przez słownik Collinsa, to nie tylko szum medialny – to trend sejsmiczny. W raporcie Brandwatch, 92% respondentów wskazało integrację sztucznej inteligencji w marketingu jako trend nr 1 na 2024 rok. Jakie inne trendy w digital marketingu ujęto w zestawieniu?

Jest już dostępny raport “Brandwatch: Trendy w marketingu cyfrowym 2024”. Opiera się on na spostrzeżeniach zebranych z ankiety przeprowadzonej wśród 517 specjalistów ds. marketingu we wrześniu 2023 r. oraz badań konsumenckich z platformy badań konsumenckich Brandwatch.

Trend #1: Sztuczna inteligencja

Połączenie automatyzacji sztucznej inteligencji z ludzką wiedzą pomoże markom tworzyć najlepsze w swojej klasie strategie.

Sztuczna inteligencja, uhonorowana słowem roku przez słownik Collinsa, to nie tylko szum medialny – to trend sejsmiczny. W ankiecie przeprowadzonej przez Brandwatch 92% respondentów wskazało integrację sztucznej inteligencji w marketingu jako trend #1 na 2024 rok. 

Połączenie automatyzacji sztucznej inteligencji z ludzką wiedzą pomoże markom tworzyć najlepsze w swojej klasie strategie.

W dyskusjach na temat sztucznej inteligencji i marketingu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy (od 1 kwietnia do 1 października 2023 r.) badane audytorium mówiło również o:

  • SEO – wzrost o 95% w porównaniu z poprzednimi sześcioma miesiącami
  • Tworzenie treści i marketing treści – wzrost o 91%
  • Narzędzia i automatyzacja marketingu – wzrost o 86%
  • Strategia – wzrost o 84%
  • ChatGPT – zyskał 18%

Rosnąca dyskusja na powyższe tematy świadczy o wieloaspektowym potencjale sztucznej inteligencji – nie tylko narzędzi, z których powinni korzystać marketerzy.

W szczególności dwa obszary sztucznej inteligencji odnotowały ostatnio znaczny wzrost w rozmowach: klonowanie głosu AI i chatboty AI.

Trend #2: Marketing oparty na autentyczności 

W świecie coraz bardziej zdominowanym przez sztuczną inteligencję konsumenci wymagają autentyczności. Wraz z boomem na sztuczną inteligencję pojawia się jej przeciwieństwo: autentyczność. Rośnie wzmożony sceptycyzm konsumentów co do autentyczności treści marki.

Badanie Brandwatch wykazało, że 56% marketerów zgadza się, że marketing human-to-human będzie dominował w 2024 roku jako sposób na przeciwdziałanie dominacji sztucznej inteligencji. I chociaż wykorzystanie sztucznej inteligencji nie jest z natury fałszywe, rodzi pytania konsumentów o to, co jest tworzone przez człowieka, a co nie. Klienci pragną prawdziwej więzi bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Dlaczego więc autentyczność jest ważna? Aż 86% konsumentów bierze pod uwagę autentyczność marki przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jednak podczas gdy większość (80%) marek uważa, że dostarcza autentyczne treści, tylko 37% konsumentów faktycznie się z tym zgadza. Ta rozbieżność daje wiele możliwości poprawy.

Konsumenci są bystrzy, co oznacza, że są bardziej biegli w wykrywaniu nieautentycznych działań marketingowych niż kiedykolwiek wcześniej. A jeśli pokolenie Z znajduje się na Twoim rynku docelowym, jeszcze ważniejsze jest, aby sprawiać wrażenie autentycznego. 

Trend #3: Personalizacja 

Personalizacja będzie ważniejsza niż kiedykolwiek. Wraz z rosnącą liczbą konkurencyjnych brandów, które skierowane są do tego samego klienta, marki muszą zapadać w pamięć, aby cały czas być dla tych klientów istotnymi. Jak marki mogą to osiągnąć? Oczywiście personalizacją.

Konsumenci, którym oferuje się głęboko dopasowane, osobiste doświadczenia z marką, mają większą szansę na zostanie stałymi klientami. Zwiększenie retencji klientów o zaledwie 5% może zwiększyć zyski nawet o 25%-95% w dłuższej perspektywie.

Personalizacja sprawia, że klient czuje się doceniony, co z kolei zwiększa lojalność wobec marki i wzmacnia relacje z klientami. Ponieważ 60% konsumentów twierdzi, że staje się stałymi nabywcami po spersonalizowanym doświadczeniu zakupowym, marki, które nie oferują spersonalizowanych doświadczeń, ryzykują, że zostaną w tyle.

Udowodniono, że personalizacja zwiększa również zwrot z inwestycji: 88% marketerów w USA zauważyło, że wysiłki związane z personalizacją doprowadziły do rozwoju ich marki.

Trend #4: Social listening wzmocni strategie marketingowe

Informacje o konsumentach w czasie rzeczywistym będą kształtować strategie marketingowe i podnosić jakość obsługi klienta. Statista przewiduje, że liczba użytkowników mediów społecznościowych na całym świecie osiągnie 5,17 miliarda w 2024 roku, co sprawi, że media społecznościowe staną się największym źródłem opinii i spostrzeżeń konsumentów. Pomimo tego, że marki aktywnie angażują się na tych platformach, sprawują kontrolę nad zaledwie 1,5% dyskusji na temat własnych produktów lub usług.

Ta rozbieżność podkreśla znaczenie danych z mediów społecznościowych dla marketerów próbujących budować strategie zorientowane na klienta. Nie ma nic lepszego niż dostęp do uczciwych, niemotywowanych i spontanicznych opinii konsumentów.

Badanie Brandwatch wykazało, że aż 76% marketerów zgadza się, że wykorzystanie narzędzi do social listeningu będzie miało wpływ na strategie marketingowe w przyszłym roku.

Trend #5: Content marketerzy podniosą kreatywność na jeszcze wyższy poziom, aby przyciągnąć uwagę konsumentów

W dzisiejszym świecie marki potrzebują kreatywnej pomysłowości, aby przyciągnąć uwagę konsumentów. Żyjemy w świecie przeciążenia informacyjnego. Przeciętny Amerykanin jest narażony na od 4 000 do 10 000 reklam każdego dnia. W tym samym czasie ludzka uwaga skurczyła się do zaledwie 8,25 sekundy..

Bardzo ważne jest, aby marki przyciągnęły uwagę konsumentów w ciągu pierwszych kilku sekund i oferowały krótkie i atrakcyjne treści. Według Meta krótkie filmy są o 76% skuteczniejsze pod względem wyświetleń niż długie filmy. Kampanie wykorzystujące rolki na Instagramie są o 20% skuteczniejsze niż kampanie wykorzystujące inne formaty wideo. Treści wideo to także rodzaj treści, które ludzie lubią udostępniać najbardziej.

Trend #6: Media społecznościowe staną się wyszukiwarką

Media społecznościowe szybko stają się głównym źródłem wiadomości, rekomendacji i badań. Według raportu Hubspot 2023 Global Social Media Trends Report, 87% marketerów w mediach społecznościowych uważa, że konsumenci znajdą swoją markę za pośrednictwem mediów społecznościowych, a nie wyszukiwania.

Ludzie postrzegają media społecznościowe jako mniej stronnicze niż Google, a młodsi odbiorcy przenoszą swoje wyszukiwania na platformy, na których spędzili już dużo czasu. W rzeczywistości, według doniesień New York Times, TikTok wyprzedził Google jako główne źródło informacji dla pokolenia Z.

Rise at Seven przeprowadził badanie na małą skalę 5 tys. konkurencyjnych słów kluczowych w Google, YouTube i TikTok, które wykazało, że 100 słów kluczowych w TikTok i 100 słów kluczowych w YouTube jest wyszukiwanych częściej niż w Google. Media społecznościowe są obecnie zdecydowanie wyszukiwarką samą w sobie, a 76% konsumentów używa ich do wyszukiwania lub odkrywania nowych produktów i marek.

Cały raport do pobrania w linku poniżej

https://www.brandwatch.com/reports/digital-marketing-trends/view/

Choose the service that interests you and write to us!

    online video advertisingonline audio advertisingdisplay campaignperformance marketinge-mail marketingother