Audience Media Group / Press office / Audience Media Group w e-booku “Trendbook marketera”.
Audience Media Group w e-booku “Trendbook marketera”.
02.01.2025
Redakcja Marketer+ opublikowała bezpłatny e-book “Trendbook marketera. Skuteczne marketing i sprzedaż w 2025 r”. To aż 260 stron praktycznej wiedzy. W publikacji znajdziecie ekspercki materiał autorstwa Pawła Sypczuka, CEO Audience Media Group. Paweł odpowiada na kluczowe pytania dotyczące przyszłości reklamy digitalowej w 2025 roku – jakie trendy będą rządzić branżą, z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć marketerzy i jakie błędy warto wyeliminować, by osiągać lepsze efekty.
Paweł Sypczuk, CEO Audience Media Group
Trendy i zmiany w reklamie digitalowej w 2025 roku
1. Zachowanie równowagi między automatyzacją a autentycznością. Sztuczna inteligencja nie jest już trendem. Dzisiaj to narzędzie, którego uczymy się używać w sposób przemyślany i odpowiedzialny, tak aby przynosiło wymierne korzyści zarówno reklamodawcom, jak i konsumentom – w personalizacji treści, precyzyjnym targetowaniu, optymalizacji kampanii w czasie rzeczywistym, analizie danych. Według raportu „Digital Marketing Trends 2025”, opracowanego przez Brandwatch, aż 71% marketerów zgadza się ze stwierdzeniem, że trendem w 2025 r. będzie zachowanie równowagi między automatyzacją, którą możemy osiągnąć dzięki sztucznej inteligencji, a autentycznością. Wyzwaniem stanie się zachowanie „ludzkiego pierwiastka”. Należy więc szukać odpowiedzi na pytanie, jak marketing oparty na sztucznej inteligencji może uzupełniać autentyczność marki, zamiast jej zaprzeczać. Warto mieć to na uwadze, ponieważ według badania Media Reactions 2024 Kantara 42% konsumentów twierdzi, że nie ufa reklamom generowanym przez sztuczną inteligencję.
2. Dalszy wzrost popularności targetowania kontekstowego.
Według Statisty w latach 2022–2030 wydatki na reklamę kontekstową na całym świecie będą rosły o 13,8% rocznie. I nie bez powodu. Jest ona zgodna z przepisami dotyczącymi prywatności, bezpieczna dla marki i koncentruje się na kierowaniu przekazu do konsumentów na podstawie ich zainteresowań, a nie zachowania w internecie. I tutaj ponownie do głosu dochodzi AI jako narzędzie. Reklamodawcy w coraz większym stopniu będą musieli polegać na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji w planowaniu mediów.
3. Ograniczanie emisji CO2 związanej z działalnością reklamową. Kampanie online opierają się na infrastrukturze, która ma realny wpływ na środowisko. Dane są przetwarzane i przechowywane na serwerach pochłaniających znaczne ilości energii, przesyłane przez globalne sieci, które wymagają zasilania, a ich odbiorcy korzystają z urządzeń, które również zużywają energię. Nie ma szans, żeby kampanie online były zeroemisyjne, ale można próbować ograniczyć ich ślad węglowy. Marki zaczynają optymalizować formaty reklamowe czy wykorzystywać zieloną energię do zasilania centrów danych. Na pewno działania tego typu przybiorą na sile. Ważne jednak, aby nie trafiły do worka z napisem „greenwashing”.
Cały materiał przeczytacie w bezpłatnym e-booku “Trendbook marketera. Skuteczne marketing i sprzedaż w 2025 r”.